Památné stromy na mých cestách po ČR
Měchnovský dub. V blízkosti historické cesty z Divišova do Českého Šterberka, mezi obcemi Měchnov a Šternov, roste 300 - 350 let starý dub letní. Dnes jeho mohutnost není na první pohled tak patrná, protože vedle něho vyrostl násep dálničnáho sjezdu z D1 na Divišov, ale obvod jeho kmene se velmi těsně blíží 6 metrům.
Původní historická cesta vedla k nedalekému hradu Šternberk mezi obcemi Měchnov a Šternov. Název obce Měchnov, dříve i Měchnějov se dovozuje od mnichů, protože první stavbou v obci byl románský kostelík sv. Martina, který byl později přestavěn barokně. Význam kostela potvrzuje i to, že zde roku 1391 Albrecht ze Šterberka, do jehož panství Měchnov patřil, založil i faru a zřídil funkci oltářníka tohoto kostela. Šternov je pojmenován podle rodového znaku Sternbergů, osmicípé hvězdy. Přibližně po trase původní hradní cesty dnes vede turistická stezka rytíře Kryštofa Jana Šice, který byl správcem panského statku v Měchnově v době, když Měchnovský dub byl teprve proutkem. Viz také http://www.hrady.cz/index.php?OID=7461 či http://tourist.posazavi.com/cz/article.asp?article_id=1843
Buk v Mšeckých Žehrovicích, který je také někdy nazýván Džbánský buk, je největším stromem přírodního parku Džbán, a nejvýznamnějším památným stromem Rakovnicka. Tento mohutný buk lesní tvoří krajinnou dominantu na návrší nedaleko silnice severně nad starou obcí Mšecké Žehrovice. Obvod kmene je udáván 590 cm, výška 32 m, stáří asi 450 let.
Buk má začištěny a ošetřeny dva velké pahýly po kosterních větvích, a ačkoliv na pohled vypadá vitálně, informační tabule uvádějí jeho stav jako vážný a varují před vstupem pod jeho širokou korunu.
O Mšeckých Žehrovicích je první zmínka v roce 1045, kdy kníže Břetislav dal část obce klášteru Svaté Markéty v Břevnově. Poddanství části obce klášteru a části králi přinášelo problémy a proto došlo k rozdělení obce, resp. kolem roku 1224 ke vzniku nové obce s názvem Lodenice.
Selský dub v Petrohradě u staré silnice z Petrohradu do Stebna je nejmohutnějším exemplářem dubu letního v okrese Louny a spolu s Körnerovým dubem v Karlových Varech patří k nejmohutnějším dubům v ČR. Selský dub v Petrohradě má obvod kmene kolem 9 metrů a jako nápadně mohutný a vzrostlý strom je zmiňován už v souvislosti se selskými rebeliemi v roce 1680. Jde pravděpodobně o strom dochovaný z původního lesa, který v rámci obory a přírodně pojatého zámeckého parku ochraňovali už Černínové, majitelé zámku v Petrohradě. Selský dub je součástí Háje Petra Bezruče o rozloze přes 26 ha, který byl v roce 1956 vyhlášen Přírodní památkou.