Další zajímavé stromy
Některé stromy vyhlížejí velmi nenápadně a až na druhý či několikátý pohled zjistíme, že jsou zajímavé svým věkem, umístěním, tvarem, odrůdou a podobně. Například černý bez, vzrostlý do tvaru úhledného stromu v Klášterci mě zaujal až po mnoha letech, když jsem okolo jel v době jeho plného květu.
Černý bez každý z nás zná jako keř v lesním podrostu, podél cest i na rumništích. Většina z nás alespoň tuší, že jeho květy a plody jsou léčivé při nachlazení. Pro chrakteristický zápach listů ho naši předkové vysazovali u
stodol a chlévů, aby odpuzoval hmyz. Málokdo ale zná černý bez jako vzrostlý strom, jaký roste mezi silnicí č. 13 a Podmilenským potokem v Klášterci nad Ohří. Jeho kmen vzikl kdysi zřejmě srůstem dvou silných výhonů a dnes má obvod přibližně 120 cm. Foto z června 2011.
U silnice č. 194, necelé 2 km severně od městečka Chyše roste prastará jabloň, jejíž věk lze odhadnout na 150 či více let. Ve výšce cca 1,5 m se větví do 4 kosterních větví, z nichž každá je silná jako vzrostlý strom. Obvod kmene pod nejspodnější z větví je 250 cm. V nadmořské výšce 510 m n.m jde o úctyhodný kmen. Na císařských mapách z let 1836 - 1852 je kolem této silnice kresleno stromořadí, jehož pozůstatkem může být tato jabloň. Strom by uvítal trochu údržby, hlavně prořezání starých pahýlů, aby se rány mohly zacelit, ale většina větví je zdravých, s ročními přírůsty kolem 15 cm. Jabloň lze spatřit třeba při návštěvě zámku a Zámeckého pivovaru v Chyši. Foto je z ledna 2011.
V prostorách zříceniny poplužního dvora pod hradem Šumburk roste velmi rozložitý dub letní. Jeho obvod je asi 3,8 m, výška 18 m a průměr koruny asi 27 m. Jeho kmen se poprvé mnohočetně větví ve výšce 3-4 m, kde se z kmene odděluje nejméně 10 mohutných větví. Další mnohočetné rozvětvení je ve výšce 6-9 m. Dub se jeví zdravý a vitální, jeho široce rozkladitá koruna nenese stopy poškození větších větví.
Totéž se nedá říci o okolo se rozkládající zřícenině poplužního dvora zmíněného již v roce 1512, který byl již kolem roku 1599 přestavěn na tvrz. Většina stropů je propadlých, zřícením hrozí i většina klenbových oblouků a některé sloupy. Fotografie dubu jsou z léta 2011.
Pokud se při návštěvě Rabštejna nad Střelou vydáme po naučné stezce od kamenného mostu po levém břehu Střely, ještě před tím než stezka začne stoupat k vyhlídce u Hraběcího kříže, projdeme okolo několika smrků úctyhodné tloušťky. Několik nejsilnějších má obvod kmene kolem 3 m.