Horní Hrad
Vznik hradu na ostrohu mezi dvěma bystřinami není zcela doložen. Možná byl v druhé půli 13. století postaven Přemyslem Otakarem II na ochranu hranic, zemské stezky a okolních cínových dolů a brzy nato prodán nebo udělen prvnímu známému majiteli, loketskému purkrabímu Mikuláši Winklerovi. Je ale možné, že hrad nechal postavit sám Mikuláš Winkler. Ten jej už kolem roku 1320 přenechal klášteru v Doksanech. Od kláštera v roce 1336 koupil hrad Jan Lucemburský. Jeho syn Karel IV ke hradu v r. 1357 přikoupil 9 nedalekých vesnic, ale krátce na to hrad přenechal Jetřichovi z Portic. Dále se majitelé rychle střídali. V roce 1497, když hrad drželi bratři Oldřich a Václav Satanéř se prvně zmiňuje i Svrchní hrad, zřejmě samostatná fortifikační stavba stojící ještě výš, na vedlejším ostrohu kde dnes stojí novogotická kaple. Pravděpodobně brzy ztratil význam, po roce 1544 už není Svrchní hrad zmiňován, nebo se záznamy nedochovaly. V tu dobu vlastnil Hauenstein Kašpar Šlik a mezi roky 1549 až 1566 prováděl renesanční přestavby. O jejich podobě a rozsahu se také ale nedochovaly záznamy, a při pozdějších úpravách tyto přestavby zmizely.
Švédové za třicetileté války, v roce 1642 vyplenili a vypálili podhradí, ale hrad nedobyli. Obránci vpadli Švédům do týla chodbou ústící v ohybu potoka a způsobili jim těžké ztráty. Podél Ohře se také obráncům blížily posily od Kadaně a Himlštejna, takže Švédové prchli. V tu dobu panoval na Hauensteinu Jindřich Šlik, který v závěti odkázal velkou část jmení řádu jezuitů v Chebu. Po jeho smrti v roce 1650 jeho syn František Arnošt musel panství prodat aby jezuitům mohl vyplatit odkázanou sumu. V roce 1839 koupila Hauenstein hraběnka Gabriela Buquoyová a v roce 1840 započala s rozsáhlými přestavbami a přístavbami, které trvaly do roku 1882 a hrad zcela změnily v pohodlný pseudogotický zámek. Během druhé světové války bylo v zámku středisko Hitlerjugend. V roce 1945 byl Buquoyům Hauenstein zabaven, a od roku 1947 využíván jako rekreační středisko Jáchymovských dolů, později v letech 1958 až 1965 jako výchovný ústav pro mládež.
Později, již tak dost "vybydlený" zámek navštěvovali zloději materiálu a vandalové, snad byl i několikrát úmyslně podpálen a škody byly přiřčeny trampům. Okresní národní výbor nikdy nedostal prostředky na jeho obnovu nebo alespoň základní údržbu.
Až v roce 2000 zakoupil zámek Horní Hrad od obce Krásný Les nadšenec pan Pavel Palacký, který i za cenu bydlení s rodinou v plechovém přívesu na nádvoří zámku zahájil záchranné práce a obnovu zámku, na které stále pokračuje. Pozornost nejen okolního regionu upoutalo v zimě na počátku roku 2002 zřícení přibližně čtvrtiny původní hradní věže a sesutí asi 65m3 kamenného zdiva až do potoka pod skálu. Za finanční podpory státu, sponzorů a obrovského vypětí brigádníků a nadšenců se Pavlu Palackému podařilo vynosit kamenné zdivo zpět nahoru a znovu vyzdít a opravit věž tak, že po zpevnění ocelovými obručemi byla 21. září téhož roku opět otevřena pro veřejnost.