Popov - Pfaffengrün
Osada Pfaffengrün prý bývala starší než nedaleký Jáchymov, a od 13. století patřila klášteru premostrátů v Teplé. Díky svému umístění, z části na strmém svahu Popovského špičáku ( 752 m n.m. ), a z části v sedle mezi Popovským špičákem a Popovskou horou ( 900 m n.m. ), se dělila na Dolní Popov, začínající ve výšce cca 600 m n.m., a Horní Popov, končící ve výšce přes 770 m. Obyvatelé obce na strmých políčcích a lukách chovali kozy, a údajně měli recept na vynikající a velmi žádaný kozí sýr. V jeho prodeji se dokázali sjednotit a udržet v tajnosti jeho recept, i jednotnou cenu, takže obec bývala poměrně bohatá. Stánek prý měla i v Městrské tržnici v Karlových Varech ( postavena 1913 ).
Po roce 1945 bylo odsunuto německé obyvatelstvo, což vylidnilo převážnou část obce. Po roce 1950 vysídlení pokračovalo z důvodu těžby uranové rudy ve štole, která bývala přibližně v polovině svahu mezi Horním Popovem a Horním Žďárem. Z Dolního Popova se do dneška zachovaly ruiny domů a základy šestiboké kapličky. Z Horního Popova se zachovaly sotva řady kamenů v místech oplocení a opěrných zídek, zarostlé hustou vegetací. Budovy Horního Popova byly údajně rozebrány a kámen byl odvezen ke zpracování spolu s těženou uranovou rudou.
Zachovaly se zde ale velmi staré stromy, které někdejším obyvatelům dělaly němé společníky: dvě Popovské lípy s obvodem 9-10 metrů, staré stejně dlouho jako sama historie obce. Jasan s obvodem kolem 7 metrů, starý asi 250 let, a bříza s obvodem necelé 3 metry, stará asi 120 let. Horní Popovská lípa rostoucí v nadmořské výšce 730 m je největší nejvýše rostoucí lípou v Čechách. Před několika lety se její nejmohutnější větev z dutého kmene vylomila a byla odřezána. Na konci roku 2012 byly vyřezány náletové dřeviny v jejím okolí. Dolní Popovská lípa v n.v. 720 m má dutý a rozlomený kmen, který se od sebe vykláněl. Proto byla její koruna v minulosti stažena, kmen byl odborně ošetřen a momentálně se jeví vitálně. Obě lípy rostly přímo u cest, obklopeny chalupami a zahradami, a již ve dvacátých letech minulého století byly nepřehlédnutelno památkou, i když chráněny jsou až od roku 1985. Nedaleko Horní Popovské lípy roste také Popovská bříza, nejmladší z chráněných stromů. Je chráněna od roku
2003 nejen pro svůj věk, ale i pro zajímavý, široce rozvětvený tvar. Ve svahu v Dolním Popově roste Popovský jasan, jeden z nejmohutnějších jasanů v ČR. Ve strmém svahu, hustém porostu, mimo jakékoliv cesty byl skryt až do 90 let minulého století. Teprve kolem roku 2000 byly prořezány okolní náletové dřeviny, a v roce 2002 tento jasan, mezi 140 nominovanými stromy vyhrál anketu Strom roku.
Dnes jsou ruiny Popova přístupné cca 4 km dlouhou cestou z Jáchymova, sloužící dříve dovozu odpadků na dnes již rekultivovanou skládku TSM Jáchymov, nebo strmou, erozními rýhami rozrytou cestu, vedoucí vzhůru od silnice mezi Horním Žďárem a Hlubokým. Tato cesta je sice pouze 2 km dlouhá, ale její průměrné stoupání je přes 12%, místy přes 30%.